Keşfet

Foruma hoş geldin, Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Duyuru

Sitemiz Kurulum Aşamasında. Gördüğünüz TÜM SORUNLARI lütfen bize iletiniz. ~ Mesaj Gönder~

Çözüldü Hırdavat / Nalburiye Sektörü İnternetten Satış

Hırdavat

Öncelikle merhaba. Bizlere böyle bir forumun oluşmasına imkan sağlayan ticaretehli ailesine teşekkür ederim.


8 yıldır yapı markette satış personeli olarak çalışmaktayım. Bu süre içerisinde ticaretin ne olduğunu, işlerin nasıl yürüdüğünü, neler yapıp neler yapmamam gerektiğinin bir çoğunu öğrendim. Aslında epeyde çevrem oldu müşteri bazında. Bu kadar tecrübe ve çevre edindikten sonra artık kendi ayaklarımın üzerinde durup, bir işletme açmayı çok istiyorum. Hırdavat açmayı planladım ama hem yeterli sermayeyi oluşturamadım hemde şuanki sıkıntılı dönemde cesaret edemedim.


Bende daha az sermaye gerektiren ve milyonlara hitap edebileceğim e ticarete başlamanın daha mantıklı olduğuna karar verdim. Çalıştığım şirket n11 üzerinden satış yapmakta ve 3 aylık sürede yaklaşık 90-100 bin tl ürün satışı yaptı. Bende burada çalışmaya devam ederken diğer yandan da e ticaret yapmayı planlıyorum.


Çalıştığım şirkette yaklaşık 50-60 bin ürün çeşidi bulunmakta( şirket KOÇTAŞ - TEKZEN gibi) Bu kadar çeşit ürünün bulunduğu bir markette çalışmak benim için nimet. Ürün stoğu için sermaye ayırmayacağım. Sermayeyi çalıştığım şirket hazırlıyor zaten.


Elimde bu kadar fırsat varken bu fırsatı nasıl değerlendirebilirim. Neler yapmam gerekiyor. Sizlerin tavsiyeleri neler olur.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:

BianAjans

Yönetici
Moderatör
TC Onaylı
SMS Onaylı
Katılım
11 Şub 2023
Mesajlar
96
  • Firma size GELİŞ FİYATINA ürün tedarik edecek mi? Yoksa satış fiyatından mı alacaksınız? Bu durumda rekabet şansınız pek kalmayacaktır.
  • Firma size mesai saatleri içerisinde size gelen siparişleri paketleme - kargolama için imkan sağlayacak mı? Yoksa mesai sonrası mı yetiştirmeye çalışacaksınız?
  • Şirket size kendi adınıza bir şirket kurmanız ve bu şirkete de kendisi üzerinden ürün alımı yapmanız noktasında izin veriyor mu? Bu önemli bir konu. Birçok şirket bu noktada ketumdur. Şirket içerisinde bu haraketlere izin vermez ve iş çıkışına giden bir süreci başlatabilirler.
  • 3 ayda 100.000 TL satıştan yüzde kaç kar etti firma. Bunu oturup hesapladınız mı? Kargo ücreti, Komisyon ücreti, İşlem ücreti, iadelerin maliyetleri, yolda kırılan hasar gören ürünler vs. Bunları iyice analiz etmeniz lazım. Belki de 100.000 TL'de 5.000 TL para kazandılar. Bu rakam işi bırakmanıza yada zaman harcamanıza değecek mi?

Birçok kişi Çıkılan ürün Adedi ve Ciro Bazlı bakıyor. Misal destek verdiğimiz bir Kitapçı ortalama günlük 500 - 600 Kargo çıkıyor. Aylık 1 Milyon TL seviyesinin üstünde satış yapıyor. Ama ay sonu sadece satış bazlı baktığımızda karı 20.000 TL bile değil. Ancak firma için bu önemli değil. Ciro yükseldiği için daha fazla iskonto isteyebiliyor, çek ile alım yapıp 3-5 ay sonra ödeme yapabiliyor, içerde sirkülasyon sağlayarak satmayan kitapları da satıyor vs.

Siz bu şekilde eklemeler ile ilerleyebilecek misiniz? Tüm bunları iyi analiz etmeniz lazım.
 

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın yada üye olun!

Forumdan daha fazla yararlanmak için giriş yapın veya kayıt olun!

Kayıt Ol

Forumda bir hesap oluşturmak tamamen ücretsizdir.

Şimdi kayıt ol
Giriş Yap

Eğer bir hesabınız var ise lütfen giriş yapın

Giriş Yap

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Tema düzenleyici

Tema özelletirmeleri

Grafik arka planlar

Granit arka planlar